Ministerstvo zdravotnictví varuje:       

 Kouření vážně způsobuje dobrou náladu! 

O cigaretovým tabáku

Cigaretové tabáky jsou tabáky určené především k ruční výrobě cigaret. Dělí se podle druhu tabáků na Virginia nebo Burley, popř. i další, avšak mnohem méně běžné druhy tabáků, nebo podle způsobu dalšího zpracování na tabáky k ručnímu balení či plnění do cigaretových dutinek.

 Virginia 

Má svou povahou nejblíže k původnímu divokému tabáku. Je nejpoužívanější a nejrozšířenější, možná i nejoblíbenější odrůdou, používá se téměř do všech tabákových směsí i samotný. Virginský tabák většinou světlý, sladký - má vysoký obsah škrobu, který se při fermentaci mění na cukry, je jemný v chuti, ale hrubý k jazyku a dobře hoří. Chuť je tradiční, čistě tabáková. Při výrobním procesu někdy tmavne a se změnou barvy se často mění i chuť. Existuje celá škála barevných variací:

*Orange

*Red

*Mahogany

*Dark Fired (tmavá dosušovaná nad ohněm)

 Burley 

Další tradiční odrůdá tabáku, který nalezneme ve většině dýmkových směsí a který se velmi dobře doplňuje s Virginia tabáky. Má hnědou barvu, kvůli způsobu sušení, prakticky nulový obsah cukru a je velmi silný. Existuje i ve variantě Kentucky - Burley, který se dosušuje nad ohněm.

 Kentucky 

Další z tabáků pěstovaných podobně jako světlá Virginia v USA, avšak ve státech Kentucky a Tennesee. Tabák vhodný především do silných a výraznějších směsí.

Tyto tabáky tvoří základ většny tabákových směsí. Pro zvíraznění jsou případně přidávány některé další druhy tabáků.

 Cigaretový tabák pro balení cigaret (Roll your own - RYO) 

Tento tabák je jemně řezán na velmi tenké nitkové proužky, které po vyjmutí z obalu "drží po hromadě" a z balené cigarety se nevysypávají.

 Cigaretový tabák pro plnění cigaret (Make your own - MYO) 

Tento tabák tvoří tabáková "drť", která je jen velmi obtížně použitelná k jednoduchému balení cigaret do cigaretového papírku. Proto jsou tyto tabáky používany především k plnění cigaretových dutinek.

 

 Něco o tabáku 

Rostlina

Tabák patří do čeledi lilkovitých a jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu. Je známo, že tabák pochází z Ameriky. Méně už se ví, že se dostal do Evropy na přelomu 16. a 17. století a že ho dovezl sir Walter Raleigh, anglický spisovatel, básník, cestovatel, objevitel, pirát a milenec královny Alžběty I. V současné době se tabák pěstuje ve více než 117 zemích světa na ploše přibližně 5,14 milionu hektarů. Mezi největší producenty patří Čína, Indie, Brazílie, ale i africké země jako Zimbabwe, Malawi, Kamerun. V Česku se tabák také pěstoval, ale pouze do roku 1994.

Tabáková rostlina má pět druhů listů, které se liší obsahem nikotinu a cukru v závislosti na tom, z jaké části rostliny pochází.

TIPS – jsou malé lístky těsně pod květem, které obsahují nejvíce nikotinu (3 %) a nejméně cukru (5 %).

LEAF – tvoří přibližně třetinu všech listů.

CUTTERS – obsahují vysoký podíl cukru (20–35 %) i aromatických látek.

LUGS – se nacházejí ve spodní části rostliny.

PRIMINGS – nejspodnější listy, které mají pouze 1 % nikotinu.

 

Jak vzniká z listů tabák

Fáze – sušení

Otrhané listy se ve speciálních dřevěných sušárnách ručně rozdělují podle typu a velikosti. Poté jsou svázány po dvojicích za stonky a zavěšeny na dlouhou tyč, na níž se různými způsoby suší (uvnitř či venku, teplým vzduchem, slunečním světlem, uzením).

Fáze – fermentace

Po sušení jsou listy rozděleny do stohů, na které se rozprašuje voda. Uvnitř stohu je každý list vystaven tlaku, teplu a vlhku, což vede k procesu fermentace. Ta mění chlorofyl v listech v cukr a zbavuje je nečistot. Fermentace trvá přibližně jeden a půl měsíce a je nutné ji dvakrát až třikrát zopakovat.

Fáze – stárnutí

Listy jsou na sebe navrstveny a ponechány 3–4 roky v opatrovacím domě, kde jsou vystaveny různé intenzitě teploty a vlhkosti. Poté znovu projdou fermentací, načež další dva roky odpočívají v otevřených dřevěných boxech. Teprve pak z nich je kvalitní tabák.

Hotový tabák se balí do jutových pytlů, které musí nést údaje o zemi a regionu původu tabáku, části rostliny, z níž byl vyroben, stupni zrání, vlhkosti, roku sklizně a ceně. Tyto pytle putují do továren, kde z jejich obsahu vyrábějí cigarety.

Různé chuti cigarety se dosáhne tzv. blendingem, tedy mícháním odlišných typů tabáku. Při blendingu se používají tyto typy tabáku:

Virginia: pěstuje se především v USA, Brazílii a Číně. Listy jsou sušeny teplým vzduchem a mají nasládlou chuť. Obsahují 1–3 % nikotinu. Tento tabák je nejkvalitnější.

Burley: kromě USA a Brazílie se pěstuje i v Africe. Listy se suší venku a jsou silně aromatické, s vysokým obsahem nikotinu (2–4,5 %).

Oriental: je doménou především Řecka, Bulharska a Turecka. Listy se suší na slunečním světle, tabák je silný a pikantní, nicméně má nejméně nikotinu (0,7 = 2 %).

Každá značka má jiný poměr výše uvedených druhů tabáku. Přesné složení každý výrobce pečlivě tají jako své know-how. Všeobecně ale platí, že čím prémiovější značka, tím obsahuje větší poměr kvalitního druhu tabáku, tedy především virginského.

 

Samozřejmě pokud se rozhodnete balit tabák ať už do papírků nebo dutinek, mějte na paměti, že kvalita u "papírkových" tabáků je pro kvalitu kouření úplně někde jinde, než tabáky určené pro dutinky, ale bohužel od toho se odvijí i cena. A typ pro začátečníky? Jednoznačně začněte u JAVAANSE! Tak hezké pokouřeníčko. 

 

Vyhledávání

motto.

V poslední době stále častěji čtu o tom,  jak kouření škodí zdraví. Proto jsem se rozhodl přestat číst.

Sir W. S. Churchill

Bylo Vám již 18 let?

Vstupujete na stránky s tabákovými a nikotinovými produkty. Prosím potvrïte, že Vám již bylo 18 let.


© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode