Ministerstvo zdravotnictví varuje:       

 Kouření vážně způsobuje dobrou náladu! 

 O CIGARETÁCH 

 

 

 

Cigareta je tabákový výrobek – jemně řezaná tabáková směs (FCSA) zabalená v cigaretovém papírku. V současnosti jsou průmyslově vyráběné cigarety většinou opatřené filtrem. Tabák v cigaretách je směsí tabáků (až 30 druhů tabáku) různého původu, různými postupy fermentovaného a s různými dalšími přísadami. Výsledný mix dává různým značkám cigaret různou chuť. Tabák je nakrájený na velmi tenké nitkovité proužky s vysokým obsahem laminy a s minimálním množstvím zlomků laminy. V současnosti je u většiny cigaret používán řez 0,9 mm. Čím hrubší řez, tím silnější a aromatičtější kouř a tím větší tvorba částicové fáze.

 Složení cigarety: 

Náustkový papír:

Prodyšný materiál, částečně regulující tah cigarety. Může být perforovaný kvůli prodyšnosti. Perforace je souhrn mikroskopických děr v první třetině náustkového papíru (provádí se mechanicky nebo laserem). Náustkový papír je mechanickým pojítkem mezi částí filtru a cigaretového provazce složeného z tabákové směsi obalené cigaretovým papírem.

Cigaretový filtr:

Složkou téměř všech cigaretových filtrů jsou acetátová vlákna syntetické celulózy, po případě aktívní uhlí (uhlíkový filtr). Filtry cigaret tvoří třetinu veškerého odpadu z moří a oceánů sbíraného na plážích. Jiná zpráva zobecňuje, že 90% odpadu v oceánech tvoří plasty (acetát celulózy, který tvoří filtr, patří mezi plasty).Tzv. light cigarety nesnižují zdravotní rizika kouření tabáku.

Cigaretový papír:

Je to obal obklopující tabákový provazec. Je v něm nejvíce chemikálií z celé cigarety. Jedná se o speciální papír určený pro průmyslovou výrobu a ruční balení cigaret. Používá se lněný nebo konopný, vysoce kvalitní celulózový papír. Cigaretový papír reguluje rychlost hoření cigarety.             Do papíru se přidávají různé chemikálie, jako:

uhličitan vápenatý – zlepšuje poréznost a hoření;

uhličitan hořečnatý – zlepšuje barvu popelu;

oxid titaničitý – zběluje popel;

dusičnan draselný – zlepšuje hoření a dává popelu soudržnost.

Tabáková směs:

Skládá se z mnoha druhů tabáků, které jsou promíchány a následně fermentovány. Základní odrůdy tabáků pro směs tvoří burley, oriental a virginia. Fermentační přísady mohou být například příchutě čokolády, brandy, vanilky apod.

 Pěstování tabáku: 

Pěstování kvalitního tabáku začíná pečlivou přípravou půdy a sazenic. Semena tabáku jsou malá (na 1 gram jich připadá 10 000 až 30 000), rychle však během 5 až 10 dnů vyklíčí. Při správné přípravě půdy k výsevu vyrostou během dvou měsíců do výše 15 až 20 cm. Poté se přesazují na pole. Po 3 až 4 měsících na poli jsou rostliny zralé pro sklizeň. Dvě ze tří nejdůležitějších odrůd tabáku – Virginia a Oriental – se sklízejí postupně, od časně zrajících listů u země postupně směrem vzhůru tak, jak dozrávají jednotlivé vrstvy na stvolu. Další důležitá odrůda tabáku – Burley – se sklízí zpravidla jednorázově. Rostlina se uřízne a po usušení se odtrhnou listy od stvolu. Způsob sušení zásadně ovlivňuje konečnou kvalitu listů; profesionální dovednosti pěstitele jsou rozhodující pro zdůraznění různých charakteristických chutí tabáku. Tabák odrůdy Virginia se suší metodou nazývanou „flue curing“. Tabák se pověsí do specializovaných sušáren, kde vodu z listů odpaří vyhřívaný vzduch. Tento postup trvá až jeden týden. Během této doby je třeba neustále sledovat a postupně zvyšovat teplotu. Příliš vysoké i příliš nízké teploty ve kterékoli fázi sušení mají na kvalitu negativní vliv. Tabák odrůdy Burley se suší na vzduchu v dobře větraných sušárnách, což je proces trvající až dva měsíce. Tabák odrůdy Oriental se suší na slunci. Listy se pověsí ven tak, aby byly vystaveny slunečnímu záření. Po usušení pěstitel listy tabáku třídí podle jejich polohy na stvolu a vlastností, zabalí je do žoků a dodá na aukci.

 Rozměry cigaret: 

 Obvod většiny cigaret je přibližně 25 mm. Vyhláška definuje čtyři délky cigarety:

Standardní cigareta je dlouhá 70 mm,

Cigareta typu KING-SIZE je dlouhá 85 mm (84–85 mm),

Cigareta typu SUPER KING-SIZE je dlouhá 100 mm (93–100 mm),

Cigareta s označením LONGS (LONG SIZE) je dlouhá 120 mm.

Cigareta s označením SUPER LONGS (SUPER LONG SIZE) je dlouhá 150 mm.

 

Vyhledávání

Moto: 

V poslední době stále častěji čtu o tom, jak kouření škodí zdraví, proto jsem přestal číst.

Sir Winston Churchill

Bylo Vám již 18 let?

Vstupujete na stránky s tabákovými a nikotinovými produkty. Prosím potvrïte, že Vám již bylo 18 let.


© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode