Ministerstvo zdravotnictví varuje:       

 Žvýkání vážně způsobuje dobrou náladu! 

 O žvýkacím tabáku 

 

Zákon v ČR, stejně jako ve všech ostatních zemích EU s výjimkou Švédska, rozlišuje tabák pro orální použití a žvýkací tabák. Zákon zakazuje prodej orálního tabáku, prodej žvýkacího tabáku - za splnění předepsaných podmínek - je povolen. 
 
Žvýkací tabák je „tabák v kotoučích, svitcích, pásech, kostkách nebo plátcích upravený ke žvýkání“. Při výrobě žvýkacího tabáku lze používat pouze některé přísady. 
 
Do ČR lze dovážet pouze některé žvýkací tabáky, které splňují další, více podrobné a komplikované podmínky dovozu. Tyto další podmínky musí splnit dovozce.
 
Orální tabák je „tabákový výrobek určený k užívání ústy kromě těch, které jsou určeny ke kouření nebo žvýkání, vyrobený zcela nebo částečně z tabáku, v prášku nebo ve formě jemnozrnných granulí nebo v jakékoli kombinaci těchto forem, zejména nabízený v jednotlivých sáčkových porcích nebo v porézních sáčcích anebo ve formě připomínající potravinářský výrobek.“
 
Lidé většinou netuší o kategorii „orálního tabáku“. Znají „snuf“ nebo „skoal“, přičemž obě jména označují zpravidla výrobky patřící do kategorie „orálního tabáku“. 
 
Snus je tradiční švédský tabákový výrobek, který se kvůli zákazu prodeje v EU prodává pouze ve Švédsku.
 
Skoal (v čechách se mu říká skoul, kopenhágen, kopen apod.) je tradiční americká značka, nebo označení pro tabák v kulaté krabičce. Stejně jako pravděpodobně 100% podobných výrobků z americké produkce obsahuje přísady, které jsou v Evropě zakázané. Z tohoto důvodu nelze dovážet žvýkací tabáky typu Long Cut (vlastně nejoblíbenější Skoaly) z USA, protože obsahují přísady zakázané v EU. Ale není třeba truchlit - řada Thunder nabízí náhradu, která je čím dál lepší a cenově vychází velmi dobře.


 
Prime Leaf 
 
Jedná se o žvýkací tabák vyrobený z tabákových listů nejvyšší kvality, dochucených složitým máčením ve speciálních nálevech. Listy jsou trhané na menší plátky, ze kterých si spotřebitel udělá kuličku nebo kouli, kterou vloží mezi zuby a tvář. Tabák může sem tam žvýknout, sliny se vyplivují a nakonec i celá tabáková hrouda se vyplivne. Do této kategorie spadají všechny u nás prodávané 85g sáčky: 
Red Man je nejprodávanější žvýkací tabák. Vyrábí se od roku 1904. Tříuncové sáčky (85g) obsahují trhané tabákové listy, lehce sladké, příchuť a vůně těžko definovatelné (švestky, rozinky, ???)
 
Red Man Regular – základní, nejlepší, velmi sladký, většinou bez žádných řapíků nebo jiných tvrdších částí tabákové listu.           Red Man Golden Blend – silnější než Red Man regular    
Red Man Select – nejsilnější Red Man
Red Man Silver Blend – red man vyrobený bez cukru
Red Man Plug – obsahuje tabákové listy slisované do „tatranky“, ze které se ukusuje
Southern Pride – podobný značce Levi Garret 
Granger Select – sladký, originálníLong Cut 
 
Je dlouze řezaný tabák. Na rozdíl od práškového orálního tabáku, Long Cut je ve formě malých plátků, které lze žvýkat. V krabičce je 37 nebo 40 g tabáku, ze kterého se rukou nebo pomocí Pris Masteru udělá kulička (1-2 cm), která se vkládá mezi horní dáseň a ret (jakoby pod nos). Tím, že je tato „špetka“ vložena na horní dáseň, nemísí se tolik se slinami, což je dobré zvláště u tabáků, které nejsou sladké (Original). Sliny se opět vyplivují a tabák nakonec také. 
Thunder Raspberry Long Cut – tabák s příchutí malin, VELMI SILNÝ, velmi podobný SKOALu Berry
Thunder Original Long Cut – tabáková chuť s jemným nádechem citrusů, VELMI SILNÝ
Thunder Frost Long Cut – tabáková chuť s chladivou příchutí, VELMI SILNÝvelmi podobný SKOALu Mint
Thunder Wintergreen Long Cut – tabáková chuť s příchutí wintergreen (jako zelené žvýkačky), VELMI SILNÝ velmi podobný SKOALu Wintergreen


 
Pris Master
 
Dutá tyčinka s vnitřním válečkem, slouží k vytvoření „porce“ nebo „špetky“ dlouze řezaného tabáku Long Cut. „Dutou tyčinkou“ se nejdříve tabák v krabičce načechrá a pak se do něj zaboří, vnitřní váleček se nechá volný. Tím do tyčinky vnikne tabák, který vytlačí vnitřní váleček. 
Pris Master stále držíme zabořený do krabičky, opřený o zbývající tabák nebo o dno. Lehce zatlačíme na váleček a tím porci patřičně upěchujeme. Očistíme rukou Pris Master, aby na stranách Pris Masteru nebyl tabák. Pak otevřený konec Pris Masteru vložíme mezi horní dáseň a ret. Teď tlačíme na vnitřní váleček tak, že jím vytlačíme porci z Pris Masteru pod ret. Jakmile porce vyjede z Pris Masteru pod ret, vytáhneme Pris Master z úst a porci bychom měli mít tam, kde má být…

 

Vyhledávání

Moto: 

V poslední době stále častěji čtu o tom, jak kouření škodí zdraví, proto jsem přestal číst.

Sir Winston Churchill

Bylo Vám již 18 let?

Vstupujete na stránky s tabákovými a nikotinovými produkty. Prosím potvrïte, že Vám již bylo 18 let.


© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode